System dobrego montażu tarasów drewnianych

System montażu tarasów drewnianych z widocznymi elementami mocującymi

 

Podłoże pod taras należy przygotować wcześniej nanosząc wylewkę betonową lub inne wyrównanie terenu np. kamieniem lub piaskiem itp. Jeżeli nie jest możliwe wyrównanie terenu, to w takim wypadku należy użyć do montażu legarów wsporników stałych i regulowanych, które znacznie ułatwią niwelację terenu. 

 

 

Na przygotowane podłoże, należy ułożyć gumowe podkładki – tylko w przypadku położonej izolacji pod legary. Następnie układamy legary drewniane w odległościach 50 do maks. co 60cm. Ich przekrój jest dobrany odpowiednio do warunków panujących na podłożu układanego tarasu. Całość podkonstrukcji należy koniecznie wypoziomować tak aby uzyskać 0,5% - 0,5cm/mb spadu w stronę spustu.

 

legary tarasowe

 

Następnym etapem jest położenie desek tarasowych na legary i przymocowanie ich specjalnymi wkrętami wykonanymi ze stali nierdzewnej przeznaczonymi do montażu tarasów drewnianych. Stal nierdzewna uniemożliwia na korodowanie wkrętów a co za tym idzie nie niszą one desek tarasowych ani ich nie brudzą. Pewne gatunki drewna egzotycznego jak np. bangkirai zawierają kwas taninowy mogący przyspieszać naturalną korozję wkrętów zwykłych stalowych. Dodatkową zaletą wkrętów przez nas stosowanych jest fakt, iż są one uzbrojone w wiertła typu "cut" - samowiercące i dzięki temu nie potrzeba wcześniej nawiercać desek tarasu. 

Używane przez Nas wkręty posiadają gniazdo T-STAR plus - bit gwiazdka, pozwalające nawet po upływie długiego okresu użytkowania tarasu odkręcacić wkręt i zakręcacić go powtórnie bez jakiejkolwiek obawy o jego zniszczenie. Jest to wyjątkowa,  bardzo szybka i przede wszystkim czysta technologia.

 

 

Deski tarasowe przykręcane są wkrętami do legarów od góry. Zalecane odległości mocowania wkrętu od krawędzi deski nie powinny być większe niż 5-7 cm w przypadku czoła deski, aby uniknąć możliwego wyginania jej końców oraz minimalnie 2 cm od boku deski gdyż im bliżej krawędzi, tym bardziej naraża się deskę na pęknięcia. Jeśli chodzi o minimalną długość wkrętów, to powinna ona być równa dwukrotnej grubości deski, a średnica wkrętów 5mm.

 

 

Podczas montażu tarasu, jeśli na deskach pojawią się jakieś drobne powierzchniowe uszkodzenia lub rysy, taras można odświeżyć papierem ściernym o gęstości 200. Ważne aby polerować deski wzdłuż słojów drewna. Po zakończeniu wszystkich prac, należy taras odpylić i oczyścić, następnie pędzlem nałożyć na powierzchnię desek cieńką warstwę oleju a następnie odczekać ok 24 godziny. Proces olejowania należy wykononywać dwukrotnie, następnie powierzchnię tarasu przetrzeć suchą bawełnianą szmatką.
 

 

 

System montazu tarasów drewnianych bez widocznych elementów mocujących

 

Podłoże pod taras należy przygotować poprzez naniesienie wylewki lub wyrównanie terenu np. kamień, piasek itp. Jeżeli nie jest możliwe wyrównanie terenu, to w takim wypadku należy użyć do montażu legarów wsporników stałych i regulowanych, które znacznie ułatwią niwelację terenu.

 

 

Gdy podłoże jest już przygotowane, należy ułożyć na nim gumowe podkładki – tylko w przypadku położonej izolacji pod legary. Następnie układamy legary drewniane w odległości max. co 60 cm. Są one odpowiednio dobrane przekrojem do warunków panujących na podłożu układanego tarasu. Całość podkonstrukcji należy koniecznie wypoziomować tak aby uzyskać 0,5% - 0,5cm/mb spadu w stronę spustu. 

 

 

Należy odwrócić deskę tarasową na je spodnią stronę, położyć blaszkę montażową wraz z przyłączonym do niej zaczepem i wkręcić załączone do niej śruby systemowe.

 

 

Następnie powtórzyć tę czynność dla każdej kolejnej deski tarasowej, układając je obok jak na rysunku poniżej.

 

 

Tak przygotowane deski montujemy za pomocą wkrętów systemowych do dolnej konstrukcji tarasu. Pierwszą deskę mocujemy mozliwie jak najbliżej do brzegu ściany, muru.

 

 

Po przykręceniu pierwszej deski tarasowej do konstrukcji legarów, możemy ułożyć następną.

 

 

Następnie deskę przykręcamy do konstrukcji dolnej za pomocą dołączonej do zestawu śruby systemowej.

 

 

Jeśli podczas montażu na tarasie pojawią się rysy lub inne powierzchniowe uszkodzenie, można taras odświeżyć przy użyciu papieru ściernego o gęstości 200. Podczas tej czynności ważne jest, aby polerować wzdłuż słojów drewna. Po zakończeniu prac montażowych należy oczyścić i odpylić taras, a następnie nałożyć pędzlem na powierzchnię desek cienką warstwę oleju i wetrzeć. Proces ten należy powtórzyć dwukrotnie, a następnie powierzchnię przetrzeć suchą, bawełnianą szmatką.

 

 

Kontakt z nami


VITIS
ul. Damrota 4, 42-700 Lubliniec
e-mail: biuro@vitis.net.pl

 

Prosimy o kontakt od PN - PT
w godzinach:  8:00 - 16:00


tel./fax: +48 34 344 69 51

tel. kom.: +48 784 031 990 


Działamy na terenie
całej Polski.

Nasze elewacje drewniane, okiennice, żaluzje i tarasy ozdabiają domy m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie.

Zasady dobrego montażu


zalety

Zalety systemu VITIS


Zalety systemu VITIS

Zasady dobrego montażu


Zasady montażu tarasów drewnianych

Profile desek elewacyjnych

 

Profile desek elewacyjnych

 

Profile desek tarasowych

Profile desek tarasowych, legary

Profile desek podbitkowych

Profile desek podbitkowych

Profil deski podlogowej

Profil deski podłogowej

Nasz blog o elewacjach

Zapraszamy do naszego bloga o elewacjach drewnianych, gdzie opisaliśmy sposoby ich montażu oraz prezentujemy zdjęcia z nowych realizacji.
 

Blog elewacje drewniane

ZOBACZ NASZE REALIZACJE I ZAPLANUJ WŁASNĄ INWESTYCJĘ Z NAMI!
Copyright © 2002-2015 VITIS.net.pl – Wykonanie i pozycjonowanie: WebWizard.pl

Strona VITIS.net.pl używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. W każdej chwili możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Nasza polityka dot. cookie.